Kde se dá najít malovaná grafika jako ta ze Známý Kadeřník.cz? Na ScalableGFX.com - komunitním portálu se spoustou originálních vektorových obrázků zdarma pro veřejné i komerční projekty, blogy, prezentace i publikace. Nejsou zde placené ilustrace ani reklamy. Vše je rychlé, přehledné a zdarma.

Co je vektorový obrázek a k čemu je dobrý?

Vektorový obrázek je možno libovolně zvětšovat a měnit poměr jeho stran a pořád zůstává krásně ostrý. Jedině s vektorovým obrázkem má člověk jistotu, že jeho kresba bude vypadat stejně dobře na obrazovce jeho počítače, na tričku, na hrníčku, na propisce nebo na obrovském billboardu.

Jak poznám vektorový obrázek?

Například podle přípony, nejznámější je přípona SVG, běžně ji otevřete v mnoha obrázkových editorech. Například v programu Inkscape, který je zdarma.

Jaké jsou jiné než vektorové obrázky?

Rastrové - jsou to v podstatě skoro všechny obrázkové formáty, se kterými se běžně setkáváme, notoricky známé: JPG, PNG, BMP atd. Především JPG je pak vhodný pro uchování fotek, pro ilustrace se ale hodí méně.

Pro koho je grafika určena?

Pro všechny :) Holky si mohou stahovat obrázky pro své blogy, markeťáci mohou hledat inspiraci pro své propagace, webaři grafiku pro své stránky. Mimochodem vektory se hodí i pokud hledáte nějaký obrázek na tričko či mikinu.

Konverze

Lze vektorový obrázek převést na rastrový?

Ano vždy. Na ScalableGFX.com je možnost vektorový obrázek snadno převést na rastr.

Lze rastrový obrázek převést na vektorový?

Kvalitně, jednoduše a zadarmo? ...nikoliv. I pokud použijete placený program na převod JPG / PNG do SVG, nedosáhnete úplné kvality. Navíc převáděný obrázek bude s velkou pravděpodobností značně paměťově náročný. Přečtěte si více o konverzi rastru na vektor.